Frézy na pne a frézovanie v praxi

Odstránenie pňov stromov pomocou frézy ST65T

Odstránenie pňov stromov pomocou frézy ST65T

Mnoho skúseností s odstraňovaním drevnatých zvyškov po vegetácii, najmä po stromoch má pán Dušan Torda z Hronských Kosíh. Jeho spoločnosť sa už od roku 2002 venuje v oblasti služieb najmä komplexnej ťažbe a preprave dreva, ale i čisteniu zanedbaných a zarastených pozemkov i likvidácii alebo úprave sadovvinícpolí a lúk. Pri čistení pozemkov, či už zanedbaných, alebo určených na iné využitie sa často stretáva s požiadavkou na odstránenie pňov po výrube stromov. S úspechom používa frézu na pne dánskeho výrobcu FSI power-tech agregovanú do trojbodového závesu traktora.

Fréza na pne ST65T

Fréza na pne ST65T

Fréza bola dodaná v apríli 2011, pestovateľovi čerešní. Po 25 rokoch sú čerešňové stromy “vyčerpané¨ a je nutné pôdu obnoviť a pripraviť pre mladé stromy. Ide o odfrézovanie nadzemnej časti jedného pňa, spolu s podzemnou časťou koreňového systému v plnej šírke. V priebehu ďalších 10- tich rokov sa takýmto spôsobom obnoví viac ako 20 ha čerešňových sadov. 

Fréza s ručnou obsluhou ST20B

Fréza s ručnou obsluhou ST20B

Jednoduchá obsluha a veľké výkony charakterizujú frézy na pne ST 20 B. Veľký pomocník pri úprave či obnove záhrad a parkov. Celý stroj je uložený na otočnej platforme. Každé koleso je samostatne brzdené, a tak sa značne uľahčuje manévrovanie. Bezpečnosť je zabezpečená cez automatickú STOP brzdu. Keď operátor pustí rukoväť, frézovací disk je okamžite zabrzdený.