Frézy na pne FSI aj na Novom Zélande, vďaka firme Forestquip

Na základe požiadaviek zákazníkov zistila firma Forestquip z Nového Zélandu, že na ich trhu je priestor frézy na pne, ktoré by sa dali agregovať na ramená bagrov a minibagrov.Po čase hľadania a skúmania padlo rozhodnutie, že Forestquip bude na Nový Zéland dovážať frézy na pne od dánskeho výrobcu a špecialistu v tejto oblasti – od firmy FSI Power Tech.

Po dlhšom a podrobnom prieskume a porovnávaní jednotlivých výrobcov a modelov fréz na pne, navštívili zástupcovia firmy Forestquip dánskeho výrobcu FSI Power Tech. Boli skutočne ohromení predstaveným sortimentom fréz na pne, jej širokou paletou, dokonalým designom a kvalitou, ktorú si overili u dodaných strojov. Z pochopiteľných dôvodov teda padlo rozhodnutie, že pre FSI Power Tech otvoria cestu na Nový Zéland.

Tento dánsky výrobca fréz na pne FSI Power Tech vyrába robustné a pevné stroje, ktoré sú navrhnuté tak, aby mohli v profesionálnom nasadení pracovať po mnoho rokov. Tieto frézy sú zostrojené pre ťažkú prácu, všetky použité súčiastky majú za úlohu zjednodušiť a uľahčiť obsluhu daného stroja. Obrovskou výhodou výrobcu FSI Power Tech je fakt, že frézy na pne sú ich jediným výrobným programom, preto ich možno považovať za špecialistu, ktorý má v oblasti frézovania pňov obrovské znalosti a skúsenosti.

Niektoré z výhod, ktoré sme na frézach na pne okamžite pozorovali:

  • Vytvárajú použiteľný priestor s minimálnym poškodením jeho povrchu
  • Nízke zaťaženie na základnom stroji, na ktorom je fréza agregovaná
  • Vytvorené piliny z frézovania sa dajú použiť do kompostu

Ako už bolo spomentuté, FSI Power Tech je vysoko špecializovaná firma na konštruovania a výrobu rôznych typov fréz na pne, s rôznym typom pohonu ako sú frézy na ručnú obsluhu s benzínovým motorom, samochodné so vznetovým motorom, frézy do 3-bodového závesu traktora, frézy poháňané hydraulicky pre bagre, minibagre, nakladače a hydraulické ruky. 

Frézovacie zuby majú odlišnú konštrukciu od všetkého, čo sme doteraz videli. Toto je samotná esencia frézovacieho mechanizmu. Na frézovacom disku má každý zub svoj samostatný držiak. V držiaku je každý zub možné, v prípade opotrebenia jednej strany, pootočiť o 120o a tým zabezpečiť novú, ostrú hranu pri každom otočení. Takto sa životnosť každého noža veľmi predĺži.

Všetky modely fréz sú povrchovo upravené práškovou metalurgiou, čo výrazne zvýši oteruvzdornosť ich povrchov.

Modely s ručnou obsluhou

Ergonomický design modelu ST20B umožňuje, aby bol veľmi jednoduchý na používanie. 
Samotné frézovanie nie je pre obsluhu náročné, pretože stroj je vďaka otočnému mechanizmu uloženému v ložiskách, veľmi ľahko manévrovateľný. 
To celé uľahčuje výkyvný pohyb frézy do strán. Obe kolesá sú vybavené samostatnými brzdami. Takže pri práci je možné ľahšie prekonať nerovnosti tým, že sa jedna strana zabrzdí a druhá sa pretlačí cez nerovnosť terénu.

Samochodné modely

V tejto oblasti ponúka FSI Power Tech stroje od modelu D30-470 2WD s motorom Kubota o výkone 30PS až po najväčší model D67-720 4WD so 67PS preplňovaným motorom. FSI ponúka širokú a úplnú paletu týchto strojov, tak pre hobby záhradkárov ako aj pre profesionálne firmy. 

Každý model má svoje vlastné, unikátne vlastnosti vyplývajúce z jeho veľkosti a pracovných schopností. Jedna z jedinečných vlastností je šírka frézovania, teda dalo by sa povedať pracovný záber, pretože z jednej pozície je možné pokryť záber od 135 cm až do 200 cm! 
Z pohľadu pracovnej hĺbky je možné frézovať až do 40 cm pod povrch zeme! Frézovací disk so zubami má priemer 720 mm a skutočne poskytuje veľkú kapacitu frézovania.

Modely pre agregáciu s traktormi

Modely fréz určené pre agregáciu s traktormi sú vhodné pre traktory od 35 do 120 PS. Pohon je zabezpečený od vývodového hriadeľa traktora pomocou kardanu. Vďaka takto získanej sile od traktora prebieha samotné frézovanie veľmi rýchlo. 
Obrovská výhoda pre obsluhu je fakt, že tieto modely je možné ovládať pomocou elektro-hydraulického diaľkového ovládania.

Modely pre bagre a nakladače

Tieto hydraulicky poháňané modely sú vlastne frézovacie hlavice, ktoré sa pomocou upínacích konzol pripevnia na rameno bagra, či nakladača až do veľkosti základného stroja 20t. Frézovací disk je teda poháňaný hydraulicky, pomocou piestového čerpadla. 

Montáž na akýkoľvek typ bagra, nakladača, či ruky je možná. Dobrou vlastnosťou bagrov je ich schopnosť frézovať pne len samotným pohybom ramena, bez nutnosti pohybovať so samotným základným strojom.

Autor: John Hansen, Forestequip, NZ